comments 2

Грузія. Частина 2. Похід “Джута – Рошка” через перевал Чаукхі (3431м)

Гудаурський (Хрестовий) перевал, Військово-грузинська дорога. Наша маршрутка поламалась, бо тріснула ресора. Ми зупинились і всі пасажири уважно спостерігали, як водій ремонтує машину підручними засобами – дротом і буксировочним ременем. Далі ми їхали зі швидкістю 15 км/год і це було найкраще, що могло статись на цьому відрізку дороги. За перевалом краєвиди надзвичайні – Великий Кавказ! Ми вийшли на повороті до села Сно, за кілька кілометрів перед відомим туристичним місцем – містом Степанацмінда (Казбегі), куди їдуть спостерігати одну з найгарніших гір Кавказу – гору Казбек, 5033 м. Ми їдемо в поселення Джута.

Був вже вечір. До Джути від повороту 17 км або 4 години ходьби. Йдемо, оглядаючись з захопленням на Казбег,  який ввечері показав з хмар свою кругленьку вершину.

Juta-roshka-1

У селі Сно троє грузинів співали під гітару і пригостили нас вином з українським рулетом Roshen.


В Джута приблизно 15 хат і всі мешканці – одна родина. Так як місце в останні роки дуже туристичне, то розбудовується інфраструктура і не дивно буде, якщо найближчим часом сюди прокладуть асфальт. Вже зараз там є 2 кемпінги і будується готель з номерами по 100 доларів.

В Джута не ходять маршрутки. Нам пощастило – підвезли двоє братів, які їхали в кемпінг до друзів “погуляти”. В іншому випадку, якщо не автостопом, прийшлось би йти пішки (що не так погано, бо дорога йде гарною долиною вздовж річки Джутісцакалі) або попросити когось з місцевих в Сно підвезти за 30-40 ларі.

Кемпінг Zeta організувала місцева мешканка кілька років тому. Сюди приїжджають групи туристів, залишаються на ніч в наметах або будиночках і ходять «радіалки» на один день на перевал Чаукхі і до гори Чаукхебі (Сhaukhebi) або просто сидять і насолоджуються краєвидами. Місце під намет коштує 10 ларі і має сенс, якщо Ви плануєте йти далі без речей одноденний похід. В іншому випадку ніхто не забороняє поставити намет  20 метрів далі за парканом і користуватись благами кемпінгу безкоштовно, що ми і зробили.

IMG_1663

IMG_1691

IMG_1680

Піднявшись 300 метрів вище є ще одне прекрасне місце для ночівлі – міні-готель і кафе 5th season

IMG_1696

IMG_1694

Наш маршрут був 2-денним, до села Рошка, що в іншому регіоні Грузії – Хевсуретії. З Джута до Рошка йде маркований маршрут. Простий для орієнтування і не потребує навіть карти, але про всяк випадок GPS карту з позначеною стежкою варто мати, бо погода може різко змінитись і маркери загубляться. Вище, ближче до самого перевалу, червоні маркери можуть замінити стовпчики викладені з каміння. Набір висоти плавний і не потребує спецальної фізичної підготовки. Масив гори Чаукхебі з кожним кроком все більш захоплюючий. На жаль, в цю пору року в першу половину дня фотографувати важко, тому що сонце сходить зі строни гори.

IMG_1697
IMG_1754

IMG_1780

Деколи відкривається вид на Казбек:

IMG_1757

Перейшовши кілька потічків, стежка повертає на схід і з часом перестає бути чіткою. Перед нами стіна у формі «амфітеатру». В центрі цього «амфітератру» – перевал Чаукхі. Якщо побачите намальований маркер у формі червоної стрілки вгору – це означає що тут вже можна підніматись на хребет і по хребту йти до перевалу. Або йти далі прямо до кінця «амфітеарту» і вийти одразу на перевал – це складніше. Ми пройшли від стрілки ще трошки далі і знайшли підйом на хребет. Це, мабуть, фізично найважча ділянка, але вона відносно коротка.  Відчувається додаткове навантаження через висоту – перевал має 3431 м.

До цього місця з села Джута – 4-5 годин ходьби. І тут, зазвичай, повертають назад до кемпінгу ті, хто йдуть «радіалку».

IMG_1795

IMG_1804

IMG_1816

З перевалу стежка спускається  до озер Абуделаурі (Abudelauri). Маркер з’являється вже внизу, але. за умов доброї погоди, все зрозуміло. Спуск досить стрімкий – сповзаєш по дрібних камінцях десь 1,5 км. На початку не важко і весело, але в кінці набридає і легко виснажує. Ми б не мали бажання тут підніматись, тому рекомендуємо йти цей маршрут власне з Джута в Рошка, а не навпаки.

IMG_1818

IMG_1827

До озер, до яких здається можна «рукою подати», з перевалу ще 3-4 години. Два озера – більше з неправдоподібно прозорою, холодною водою і менше, з водою незвичного синього кольору – неймовірні краєвиди та ідеальне місце для ночівлі:

IMG_1823

IMG_1820

І зранку:

IMG_1841

IMG_1832

Наступного дня за дві години ми спустились в село Рошка і звідти по дорозі ще 2 години до «головної» дороги, що сполучає захоплююче місце –  послення Шатілі з Тбілісі.

IMG_1851

З кемпінгу в Джута до села Рошка, де теж є можливість переночувати, можна «пробігти» за 1 день з легким рюкзаком – весь маршрут 20 км і на карті виглядає так:

Приєднуйтесь до нас у  facebook: