коментарів 10

Лікійська стежка: планування, транспорт, спорядження

Один з найвідоміших маршрутів у світі, який часто згадують у статтях із заголовком «ТОП-10 Найкращих…» останнім часом став мегапопулярним серед українців. І причин для цього дуже багато. Це комбінація моря і гір у субтропічному теплому сухому кліматі. Безліч історичних пам’яток подорозі. Добра туристична інфраструктура, маркування і відсутні обмеження для кемпінгу. Дешева смачна місцева їжа та гостинні люди. Недорога логістика добирання з України. Але найбільш переконливими аргументами, мабуть, є фото тих, хто вже мав нагоду пройти стежку.

Краєвид зі стежки біля поселеннями Adrasan

Краєвид зі стежки біля поселеннями Adrasan

Лікійська стежка – це 500-кілометрвий маршрут вздовж побережжя Середземного моря на півдні Туреччини. Лікійською вона називається тому, що проходить по території держави Лікія, яка існувала в цьому місці 5-4 ст. до н.е. Маршрут дуже різноманітний, тому, перш за все, потрібно визначити, що саме цікавить: Руїни? Чи пляжний відпочинок на морі?  Пройти складні гірські етапи? Життя у малих селах і поселеннях? Йти автономно з великим рюкзаком чи насолоджуватись легкістю та ночувати в пансіонах? Або ж якась найкраща комбінація з відповідей на ці запитання. Нас, наприклад, більше цікавило поєднання гори+море, а не руїни, тому інформації по них ми не даємо, так як детально не цікавились.

Пляж в селі Cirali

Пляж в селі Cirali

Планування маршруту

Кажучи правду, ми не планували ретельно свій маршрут, а хотіли отримати більше вражень від випадковостей. Тим не менше, початковий напрям руху потрібно було визначити і для цього потрібно хоч трошки дослідити географію стежки.

Щоб визначити, який саме відрізок стежки підходить по тривалості та інтересах, найкраще розбити весь маршрут на етапи і проаналізувати що очікує на кожному з них. Наприклад, як на цій дуже схематичній карті:

likya_yolu_harita

Офіційно маршрут починається у місті Fethiye і закінчується в Antalya. Щоб пройти всю Лікійську стежку в нормальному темпі, знадобиться мінімум 20 днів. Гарний звіт з описом місць і фото з походу по всій довжині маршруту можете почитати на цьому блозі  – hikethelycian.com. Також загальна інформація з варіантами маршрутів є на trekopedia.

Перед від’їздом ми дивилися серію досить інформативних роликів від відеоблогера Dimon Proidysvit, які дають гарне уявлення і натхнення для проходження першої половини Лікійської стежки: від Fethiye до Xantos (на карті приблизно етапи 12-14). Рекомендуємо до перегляду:

Ми в свою чергу в наступних статтях дамо уявлення як виглядає східна частина маршруту з поселення Çirali до Kaş (етапи на карті – 3-5 та 8-9)

Лікійська сетжка біля поселення Олімпос

Лікійська сетжка біля поселення Олімпос

Карти та навігація

Найвідомішим англомовним путівником сьогодні є книга від Kate Clow “Lycian way”.  На даний момент всі наші пошуки карти зводилися до сканів карти з цього путівника. Ви можете їх завантажити за посиланнями (стежка позначена червоним кольором) :

Завантажити карти Лікійської стежки

На практиці ці карти мають певні неточності, але, як основа для орієнтування, цілком нормальні. Лікійська стежка на тих відрізках де ми побували, дуже добре промаркована, тому картою ми користувались більше для визначення відстані чи підглянути назву населеного пункту. Будемо дуже вдячні, якщо Ви маєте кращий варіант карт і з нами поділитесь інформацією.

Для любителів готових паперових карт, на сайті одного з туристичних магазинів у Анталії – Tibet Outdoor – є така пропозиція.lycian-way-ma2p

На жаль, ми не змогли купити її, так як магазин у неділю був закритий (детальніше про цей магазин нижче у статті про спорядженні).

GPS додатки на телефон: найчастіше ми користувались додатком Galileo Offline Maps, який  дозволяє завантажити оффлайн версію Open Street map. Для більш детальної навігації можна використати додаток ViewRanger

_mg_4420

Добирання до Анталії

На щастя, пропозиція перельотів у Туреччину сьогодні чи не найкраща з усіх міжнародних напрямів. Для жителів західної та східної України доступна найбільша турецька лов-кост авіакомпанія – Pegasus, яка використовує аеропорти у Харкові та Львові. Часто дуже конкурентна ціна буває в українського МАУ та більш іміджевого турецького Turkish Airlines.

Нормальна ціна у дві сторони +- 180 Usd. Часто на Pegasus можна знайти ціну квитка в межах 120 Usd з пересадкою у Стамбулі. Ціна автобусного квитка зі Стамбулу до Анталії дорівнює ціні перельоту – близько 30 Usd. З деяких східних регіонів України, Лікійська стежка може виявитись не набагато дорожчою і ближчоюю (в розумінні часу на дорогу), ніж Карпати.

avia

Для пошуку комбінацій кількох авіакомпаній та вигідної ціни можете скористатись зручним сервісом kiwi.com

Добирання до місця старту

До більшості населених пунктів виходу на стежку: Kemer, Tekirova, Finike, Demre, Kas, Fethiye їздять комфортні автобуси з автовокзалу в Анталії. На карті міста він тут. Всі ці міста сполучає одна магістраль D400, тому також не проблема переїжджати з одного міста в інше, таким чином урізноманітнюючи маршрут чи пропускаючи важкі етапи.

З аеропорту є прямий автобус номер 600 одразу на автовокзал. В аеропорту автобусна зупинка одразу справа біля виходу Arrivals. Якщо ви ще хочете побачити старий центр Анталії чи купити газ вам підійде ще автобус номер 800. На жаль, ми не знаємо як проїхати з центру Анталії до автовкзалу, бо заради цікавості пройшлись пішки.

До менших населених пунктів їздять малі маршрутки, які турецькою називаються “Dolmus”. Зазвичай водії дальніх рейсів з Анталії підвезуть вас до місця чи перехрестя звідки їздять ці малі локальні мікроавтобуси. Наприклад, так ймовірно буде, якщо Ви добираєтесь до Cirali, Olympos чи Adrasan.

Улюблений Land Rover

Спорядження, вода та кемпінг

Спорядження. Будучи налаштовані на лише часткову автономію, тобто включаючи ночівлі як в наметі, так і готелях, ми всі свої речі легко помістили в 48 та 32 літрові рюкзаки. Перелік речей, які були з нами у трьохтижневій мандрівці Туреччиною (в тому числі у поході Лікійською стежкою) є на цьому відео:

Враховуючи клімат та туристичну інфраструктуру, похід по деяких етапах можна організувати з мінімумм речей, ночуючи у пенсіонах. Ми зустрічали людей, які мали з собою малі напівпорожні рюкзаки, йшли швидко та насолоджувались природою. Насправді, навіть не зважаючи на нашу любов до ночівель в наметі, ми вирішили, що наступного разу спробуємо так організувати похід в стилі “from hut to hut”.

Газ для пальника можна купити в магазині Tibet Outdoor. В Анталії він знаходиться тут:

Якщо це неділя або пізній час, то за газом також можна звернутись до таксистів, які стоять навпроти магазину.

Вода. До цього питання слід поставитись відповідально. Ми радимо мати не менше 1,5 літри води на особу у момент виходу на маршрут. Багато з джерел та річок, що позначені на карті можуть бути сухими восени. Також траплялись джерела, що мали запах сірководню. Поповнити запаси можна у селах, а також на більшості пляжів встановлені душі та крани з водою. Додатковими фільтрами чи таблетками для чистки води ми не користувались.

Велика ємність з водою біля маяка Caledonia

Велика ємність з водою біля маяка Caledonia

Кемпінг. у місцях де не можна ставити намет, ночувати чи палити вогонь, є знаки. Якщо знаку немає – будь ласка, ночуйте не переймайтесь. Ми часто бачили, що знак особливо не дає ефекту – як турецькі туристи, так і іноземці ставлять намет де їм подобається. Із застережень – якщо це близько до села, то до Вас можуть навідатися собаки. Або місцеві, наприклад, пастухи. Зазвичай ніякої загрози вони не несуть, їм просто цікаво. Зранку почуєте Азан – спів муедзина з мечеті.

На пляжі біля міста Karaoz

На пляжі біля міста Karaoz

Будемо раді, якщо Ви зможете додати корисну інформацію у коментарі до цього посту.

Приєднуйтесь до нас у  FACEBOOK:

tbj_banner_lycian-way