comment 0

Схід Туреччини: гора Nemrut Dagi

Ми часто радимо в плануванні подорожі зберегти місце на несподіванки та випадковості. В таких місцях зазвичай ховається майбутній гарний спогад і це не обов’язково надзвичайне, екстраординарне чи відоме місце, про яке ви читали, дивились відео чи  фото перед мандрівкою.

Саме про таке місце-сюприз, яке виникло на нашому шляху по східній Туреччині, ми розкажемо у цій статті.

Навряд чи плануючи подорож по Туреччині Ви побачите сенс спеціально туди поїхати. Похід на гору Немрут – це швидше випадковість, ніж цілеспрямована подорож. При тому, що ця гора – всесвітньо відоме місце, яке є у списку “highlights” Туреччини (зокрема, у путівниках Lonely Planet) та входить в спадщину UNESCO.

Гора Немрут – унікальна історична пам’ятка, що була на нашому шляху до озера Ван і ми не могли не скористатись можливістю побачити її.

Про Немрут

Гора висотою 2 134 м. відома вершиною-гробницею, яку “охороняють” восьмиметрові  статуї. Ці статуї датуються 69-34 роком до нашої ери, а збудували все це для правителя королівства Коммагена Великої Вірменії – Антіоха І.

Гробниця захована під насипаним з дрібного каменю конусоподібним штучним курганом висотою 50 метрів. Два входи, із заходу та сходу, прикрашені великими скульптурами вірменських язичних богів та тварин. Здається, збудувати це все на такій висоті було зовсім не простою задачею.

На жаль, після землетрусу, частина скульптур була зруйнована. Тому голови скульптур лежать поруч і нижче від решти частини. Ці скульптури на вершині справді вражають. Вони дійсно красиві та величні, і особливо гарно виглядають разом з навколишніми краєвидами.

Як і в багатьох туристичних місцях, тут традиція сходження на гору під час заходу або сходу сонця. Оскільки у нас був орендований автомобіль, ми швидко дістались до паркінгу, що одразу біля підйому на гору, ще на світанку.

До терас гарно викладені з бруківки сходи і доріжки, тому вийти до пам’ятки можуть всі. Єдиною проблемою виявився неочікуваний дуже сильний і холодний вітер.

Як дістатись

Гора розташована на півдненному сході Туреччини і достатньо недалеко від кордону зі Сирією та політично напруженими курдськими регіонами. Подорозі тут багато військових КПП і перевірок під так званою причиною – “боротьба з нелегальними біженцями і терористами”. Нам здалось, що турецькій армії дуже добре виходить робити враження забезпечення безпеки та порядку. Тільки тут, на в’їзді у місто Кахта, наш автомобіль ретельно розглянули, перевірили документи і дізнавшись, що ми їдемо на Немрут – відпустили (звичайно ж, з суворим поглядом).

Найближчі більші міста від гори – Малатія і Кахта. З обидвох міст є багато пропозицій екскурсій на гору і таксистів, які охоче завезуть. Ми заїхали зі сторони Кахти ввечері, коли вже було темно і пропустили подорозі старий романський міст Cendere Bridge. Його часто згадують в путівниках поруч з горою, але ми не впевнені чи він вартий окремої зупинки.

Можна добратись і громадським транспортом, але про його графік нам не відомо. Автостоп тут прекрасний і довго чекати попутку не прийдеться. Дуже ймовірно, що їдучи автостопом або місцевою маршруткою, Вас запросять в гості на чай\обід чи на ночівлю або місце в саду для намету.

Де ночувати

В найближчому селі є багато вивісок і запрошень до ночівлі. Так як ми приїхали достатньо пізно, то скористались рекомендованим Lonely Planet найстарішим і відомим Karadut Pension,  що найближче до виїзду на гору.

(Фото з TripAdvisor)

Його власник – приємний чоловік, який пригостив нас чаєм та дозволив добре поторгуватись (на -30%) за кімнату з мінімалістичним інтер’єром – тільки ліжком.  Також тут є варіант поставити намет. Це має сенс влітку, коли тепло і діє літня тераса з видом на каньйон (все-таки, це 2000 м над рівнем морі). В ціну включений ситний сніданок, який дуже доречний після світанкового сходження на гору.

Словом, несподівані повороти у мандрівках можуть стати дуже приємним, а іноді й найяскравішим спогадом. Чи їхати на гору Немрут вирішувати вам, але від себе скажемо, що нам сподобалось.

Приєднуйтесь до нас у  FACEBOOK: